TR
WARSZAWA
Blog > Komentarze do wpisu
Nietypowa muzyka Orange the Juice

13 października o godz. 20:00 w TR Warszawa miał miejsce koncert nietypowej grupy muzycznej „Orange the Juice”. Zespół zaczął od mocnego uderzenia. W jednej chwili cała sala wypełniła się morzem nieskoordynowanych dźwięków, prawdziwą kakofonią, choć możliwe, że wprawne ucho potrafiło z tego chaosu wydobyć pewien porządek. Po kilkudziesięciu sekundach cały zespół, jak jeden mąż, zamilkł i zaczęła się bardziej przyswajalna gra, przerywana modulowanym śpiewem, lub – częściej – niemal histerycznym krzykiem wokalisty. Trzeba przyznać, że to znakomite zgranie wszystkich muzyków, którzy dosłownie w jednej chwili potrafili równiutko przejść z burzy do ciszy wzbudzało zrozumiały aplauz na widowni. Także zaangażowanie wokalisty, który mimo iż wspierany przez elektronikę modulującą dźwięk, wyraźnie dawał z siebie wszystko.

Samą muzykę trudno jednoznacznie określić. Z pewnością nie jest to muzyka łatwo przyswajalna, ale nie można jej odmówić żywiołowości, autentyczności, czy oryginalności. Chwilami zdawało się, że muzycy puszczają do publiczności oko, przerzucając się z ciężkiego heavy metalowego brzmienia na reggae lub ska. Były też momenty bardziej melancholijne, wręcz mistyczne, gdy zespół prawie milknął. Taka muzyka wymaga oczywiście znakomitego zgrania, zrozumienia w zespole, odpowiedniego poziomu biegłości oraz… odpowiedniej dawki humoru.

To właśnie niemal natychmiastowe przechodzenie z jednej stylistyki do drugiej, z ciężkich rockowych riffów w skoczne przygrywki rodem z Jamajki, które po dosłownie paru sekundach wracały do ciężkich klimatów, jest chyba najbardziej charakterystyczne dla zespołu. Jedną z lepiej zapamiętanych niespodzianek był występ wokalistki, która na jeden numer pojawiła się na scenie. Śpiewając liryczną piosenkę z pogranicza jazzu wprowadziła dość nietypowy jak na ten koncert nastrój. Zaskoczenie murowane. A w tym „Orange the Juice” są naprawdę dobrzy.

Katarzyna Jankowska

czwartek, 18 października 2012, trwarszawa
www.trwarszawa.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: