TR
WARSZAWA
Blog > Komentarze do wpisu
TR UTOPIA | JANEK SIMON - ODCZYT "ANTROPOLOGIA DLA ARTYSTÓW I ANARCHISTÓW"

Gościem kolejnego odczytu z cyklu TR UTOPIA był artysta multimedialny Janek Simon. Na wstępie wyjaśnił pojęcie „anarchizm” korzystając z definicji badaczy, jak i własnych przekonań, aby określić różnice między anarchizmem, Maksizmem i konsekwencje tych stanowisk dla badań antropologicznych. Mówił również o relatywizmie geografii kulturowej - tym, że obecnie odległość „kartograficzna” nijak ma się do rzeczywistej dostępności, dzięki rozwojowi technologii transportowych i komunikacyjnych.


Swoistym wprowadzeniem do anarchistycznej wizji antropologii była projekcja filmu Wernera Herzoga przygotowanego w ramach projektu „10 minut później: Trąbka”. Refleksja z filmu, która  nasunęła Simonowi jest jednoznaczna: aby przeprowadzić badania antropolog w pewnym sensie niszczy ich obiekt, za pomocą obiektywu i swojej obecności. 


Pogląd o zawłaszczeniu przez „kulturę zachodu” pojęcia rozwoju i postępu, w kontekście badań antropologicznych, Simon zobrazował przytaczając historię miasta Auroville i projektów przeprowadzonych tamże przez artystów. Jego osobiste doświadczenie związane z projektem „Polska misja w Auroville” oraz kończącą projekt wystawą, utwierdziło go jedynie w przekonaniu, że każda próba budowania Utopii skazuje na wykluczenie i alienację tych, którzy pozostają na zewnątrz. Każda Utopia ulega degeneracji i auto-iluzji.

txt. Katarzyna Jankowska

 fot. pp

wtorek, 27 listopada 2012, trwarszawa
www.trwarszawa.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: