TR
WARSZAWA
Blog > Komentarze do wpisu
TR UTOPIA | JANEK SOWA - ODCZYT O "ZASADZIE UTOPII"

Gościem kolejnego spotkania z cyklu TR UTOPIA był Janek Sowa - socjolog i eseista z odczytem "Zasada utopii - Ernst Bloch i nadzieja radykalnej emancypacji".

Celem wykładu było przytoczenie zasadniczych pojęć dotyczących tematu UTOPII : RADYKALIZM i EMANCYPACJA.

Rozumiejąc Radykalizm jako logikę u podstaw systemu oraz Emancypację jako przełamanie ograniczeń społecznych człowieka, Janek Sowa starał się przybliżyć wizję utopijnego porządku świata.

Przedstawiając kolejno przewodnie idee filozofów od Seneki po Karola Marksa, tłumaczył, że nowy ład, który 'ma nadejść' ma swoje początki w dzisiejszej rzeczywistości.

Dzieląc ludzką świadomość na "jeszcze nieświadome" i "już nieświadome" czyli "coś co istnieje, ale nie jesteśmy sobie w stanie tego uświadomić i " to, czego stajemy się świadomi w tym samym momencie staje się przeszłością", Sowa wyjaśniał tzw. "źródłowe opóźnienie".

Na prostych przykładach uświadamiał słuchaczy, że początek utopii jest już w 'tu i teraz' jednak jeszcze nie uświadomiony.

Utopia istnieje we WSPÓLNYM, a trzema elementami budującymi utopijny porządek są RODZINA, NARÓD i KORPORACJA.

Zaczynając od bardzo szerokich zagadnień takich jak wspólnota i „właścicielstwo” języka, komunizm ontologiczny czy psychofizjologia, kończąc na zwyczajnych, codziennych sprawach, bez zbędnego patosu poruszał sprawy bezsprzecznie ważne. Objaśniająć założenia Utopii Immanentnej, wzbudził poczucie odpowiedzialności, w „NAS TERAZ” za to co „MA NADEJŚĆ”. Tym samym wykład zakończył się mini-dyskusją między widownia, a autorem oraz wewnętrzną isnpiracją do pogłębienia wiedzy na temat chociażby wspólnej własności ludu czy ontologii utopii.

"Nikt dotychczas nie wyznaczył do czego ciało jest zdolne"

Seneka, Etyka cz III

txt. Monika Jaros

 

poniedziałek, 12 listopada 2012, trwarszawa
www.trwarszawa.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: