TR
WARSZAWA
Blog > Komentarze do wpisu
AUDIO.TR | Partytury codzienności - spotkanie z Michałem Górczyńskim

AUDIO.TR w nowym sezonie wróciło w nieco innej formule. Cykl spotkań pod wspólnym tytułem TECHNOLOGIA SŁUCHANIA ma ułatwić uczestnikom mierzenie się z nowymi gatunkami muzycznymi i zjawiskami dźwiękowymi.

26 listopada w słuchaniu pomagał nam Michał Górczyński - klarnecista, performer, współtwórca zespołu Kwartludium, członek sekstetu Marcina Maseckiego i prowadzonej przez niego Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej, Cukunftu Raphaela Rogińskiego i kwartetu klarnetowego Mikołaja Trzaski.

Muzyk na przykładzie partytury (String Quartet No. 5) opowiadał o próbie zbliżenia zapisu muzycznego do życia codziennego, pokazał partyturę zapisaną jako rysunki w prostym  edytorze graficznym. Ciekawym pomysłem było pokazanie, jak działa artykulacja, poprzez włączenie całej publiczności do udziału w prezentacji - musieliśmy wstawać i siadać w odpowiednich momentach. 
Jak zatem zapisać codzienność, żeby móc później nią grać? Górczyński mówił, że nawet dziecięce rysunki nadawałyby się do „partytury codzienności”. Za przykład muzyka, który stosuje w swoich kompozycjach tę formę zapisu podał m.in. Georges’a Aperghis’a i jego Le Corps à Cors. W ramach jednego z ćwiczeń zostaliśmy namówieni do jedzenia biszkoptów w takt puszczanej muzyki, w ramach innego - do jedzenia chrupków w do utworu Jana Sebastiana Bacha (z dominującą partią klawesynu). 
Na koniec Michał Górczyński wybrał z widowni osobę, z której pomocą zaprezentował utwór na osobliwy duet: kartkę i kubeczek oraz klarnet.

txt Katarzyna Jankowska

foto: sps

środa, 19 grudnia 2012, trwarszawa
www.trwarszawa.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: