TR
WARSZAWA
Blog > Komentarze do wpisu
AUDIO.TR | LUTOSŁAWSKI. SKRÓT.

„Muzyka jest sztuką najbardziej abstrakcyjną ze wszystkich, nie przekazującą żadnych treści, które dałyby się wyrazić słowami” – tak kiedyś scharakteryzował muzykę bohater ostatniego spotkania AUDIO.TR Witold Lutosławski, którego setną rocznicę urodzin obchodziliśmy parę dni przed spotkaniem w TR Warszawa. Dzięki Adamowi Suprynowiczowi, mogliśmy w ciemności posłuchać zmysłowej muzyki wielkiego kompozytora.


Po krótkim wstępie o twórczości Lutosławskiego, słuchacze zapadli się w pufach i oddali przyjemności słuchania. Na początku zabrzmiał Koncert na orkiestrę, niezwykle sensualny, pobudzający mózg do tworzenia własnych narracji. Potem mogliśmy usłyszeć utwory nieco bardziej optymistyczne, takie jak „Nie oczekuję dziś nikogo” czy „Złoty pantofel”, w których wyczuwa się nutkę jazzu. Ten wybór kompozycji Lutosławskiego dowodzi jak bardzo otwarty był na różnorodność, jak chętny do eksperymentów.

Witold Lutosławski, zafrapowany twórczością Johna Cage’a, poszukiwał metody: jak dać wykonawcom możliwie najwięcej  improwizacyjnej swobody, a przy tym precyzyjnie  przewidzieć efekty? Jego muzyka pokazuje, że znalazł w swoich kompozycjach doskonałe rozwiązanie.


foto i txt: Paulina Myśliwiec

poniedziałek, 18 lutego 2013, trwarszawa
www.trwarszawa.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: