TR
WARSZAWA
Blog > Komentarze do wpisu
POKAZ FILMU SEKRET | SPOTKANIE Z REŻYSEREM I AKTORAMI
W piątek, 14 czerwca 2013 r. w TR Warszawa odbył się pokaz filmu Sekret w reżyserii Przemysława Wojcieszka. Po projekcji publiczność spotkała się z twórcą filmu, Przemysławem Wojcieszkiem oraz głównymi bohaterami: Agnieszką Podsiadlik, Tomaszem Tyndykiem i Markiem Kępińskim, aktorami warszawskiego teatru.

 

Autor scenariusza i reżyser filmu Przemysław Wojcieszek mierzy się z coraz częściej wychodzącymi dziś z ukrycia tajemnicami przeszłości dotyczącymi relacji Polaków i Żydów. Na 37. Gdynia Film Festival w ubiegłym roku Sekret otrzymał wyróżnienie za odwagę w poruszaniu tematów, które do tej pory nie zostały w polskim kinie dostrzeżone. Główne role w filmie zagrali aktorzy TR Warszawa: Agnieszka Podsiadlik, Tomasz Tyndyk oraz Marek Kępiński. Po pokazie filmu, który zostanie wyświetlony na dużej scenie teatru, odbędzie się spotkanie z bohaterami, które poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz Polskiego Radia Program Trzeci. Warszawski pokaz jest organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.

Bohater filmu – Ksawery jest tancerzem, występującym na scenie jako drag queen. Odwiedza mieszkającego na wsi dziadka, Jana, który ukrywa mroczny sekret, ciążący nad nim od wielu lat. Ksawery wraz z towarzyszącą mu żydowską przyjaciółką planuje bolesną konfrontację z Janem na temat jego przeszłości. Sekret opowiada o tym, że cały czas mamy zbiorową amnezję, że wcale się nie nawróciliśmy, a wręcz przeciwnie - dość skutecznie dokończyliśmy robotę, zabijaliśmy ludzi, którzy cudem przeżyli Holokaust i wrócili do domu, a dziś wcale nie mamy wyrzutów sumienia i nie mamy zamiaru o tym mówić. Mój film opowiada właśnie o kimś takim: to 80-latek, który nie przeszedł żadnej przemiany i choć ma na rękach krew całej rodziny, jakakolwiek wzmianka o tym absolutnie go oburza. I to, mam wrażenie, a raczej jestem całkowicie przekonany, jest o wiele bliższe prawdy o Polakach – mówi Przemysław Wojcieszek, reżyser filmu.

Zdjęcia do Sekretu powstały jesienią 2011 roku we Wrocławiu i okolicach. Premiera najnowszego filmu wrocławskiego reżysera odbyła się w lutym ubiegłego roku podczas 62. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Po pierwszych zagranicznych pokazach recenzenci pisali: Sekret to film trudny, który pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi, równocześnie uwidacznia jak bardzo wydarzenia z życia przodków wpływają na życie późniejszych pokoleń i je obciążają. Film pokazuje, że zarówno potomkowie sprawców, jak i ofiar, nie radzą sobie z bagażem prawdy, jeżeli staje się on tematem tabu - Róża Romaniec, Deutsche Welle.

Jak zwykle niepokorny, poszukujący i rozgorączkowany, Wojcieszek odrzuca narracyjne schematy tradycyjnego kina i za pomocą niewielkiej cyfrowej lustrzanki rejestruje opowieść o białych plamach w polskiej historii. Mierzy się z coraz częściej wychodzącymi dziś z ukrycia polskimi winami wobec Żydów, z wykluczeniem. Zawsze starałem się robić filmy uniwersalne, które mogłyby zostać zrozumiane pod każdą szerokością geograficzną. Chcę, żeby były one czytelne nie tylko dla Polaków, ale wychodzi różnie. Tak naprawdę filmowcy w naszym kraju tego nie czują. Jesteśmy tak mocno zanurzeni w lokalnym kontekście, że nie potrafimy wyobrazić sobie, jak nasza twórczość może być odczytywana gdzie indziej – dodaje Wojcieszek.

czwartek, 20 czerwca 2013, trwarszawa
Tagi: TR Warszawa
www.trwarszawa.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: