TR
WARSZAWA
Blog > Komentarze do wpisu
Premiera książki TR Laszuk
W TR Warszawa 21 czerwca odbyła się premiera książki ukazującej długoletnią współpracę Grzegorza Laszuka, jednego z najlepszych polskich grafików, z warszawskim teatrem. W programie wieczoru twórca rozmawiał z publicznością o polskiej szkole dizajnu oraz zaprezentował akcję muzyczną.

Premierę książki wzbogacił wykład-akcja muzyczna Grzegorza Laszuka Dlaczego zabiłem polską szkołę plakatu?, prezentowany w tym roku m.in. na TypoBerlin – międzynarodowej konferencji kultury użytkowej i identyfikacji wizualnej. Był to przykład nieortodoksyjnego podejścia do graphic design. Korzystając z doświadczeń teatralno-muzycznych rozwijanych w niezależnej grupie artystycznej Komuna// Warszawa, Laszuk opowiedział o symbolicznej i praktycznej zmianie, jaka nastąpiła w projektowaniu graficznym na przełomie wieków. Akcja była jednocześnie wykładem, koncertem oraz prezentacją projektów graficznych stworzonych dla TR Warszawa.

Bogato ilustrowana, dwujęzyczna TR Laszuk, wydana przez TR Warszawa i Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana, prezentuje nowatorskie projekty graficzne Grzegorza Laszuka wykonane dla TR Warszawa. Prace artysty pozostające na pograniczu artbooka i indywidualnej ekspresji artystycznej, korespondują z w pełni funkcjonalnymi elementami identyfikacji wizualnej. Oba fenomeny polskiej kultury – grafiki i przedstawienia teatralne, spotykają się w książce, która eksploruje i bada pogranicza sztuki i komunikacji wizualnej. Wydawnictwo ukazuje obraz nie tylko przenikania się sztuk, ale także przenikania się sztuki z rzeczywistością ówczesnego okresu. Całość wielowymiarowej opowieści umieszczona jest w kontekście problemów i przemian politycznych Polski pierwszej dekady nowego wieku.

 

Pierwsze plakaty Grzegorza Laszuka stworzone pod koniec lat 90. na zamówienie teatru, były wyznacznikami całkowicie nowego podejścia do projektowania graficznego. Razem z teatralnymi eksperymentami stworzyły wyjątkową jakość na polskiej scenie kulturalnej. Książka zawiera wywiady z twórcami TR Warszawa, obszerną rozmowę z Grzegorzem Laszukiem przeprowadzoną przez krytyka teatralnego Romana Pawłowskiego oraz krytyczny wstęp sytuujący fenomen prac artysty w kontekście przemian dizajnu w Polsce. Całości towarzyszą fotografie Macieja Landsberga.

 

Filozofia projektowa Grzegorza Laszuka łączy w sobie szacunek do rzemiosła, dbałość o produkcję i progresywne podejście do komunikacji wizualnej, która zgodnie z filozofią artysty ma być wyrazista, skuteczna i wynikająca z potrzeb zleceniodawcy. Bezpośrednia, często „agitacyjna” forma plakatów Laszuka oraz ich zaangażowanie w bieżące sprawy polityczne i problemy społeczne, odzwierciedlają związek TR Warszawa z polską rzeczywistość. Ostatnią pracą Laszuka wykonaną dla teatru jest cegiełka Kup sobie teatr, dzięki której teatr zbiera środki na wykupienie siedziby przy ul. Marszałkowskiej od prywatnego właściciela.Zdjęcia dzięki uprzejmości Urszuli Głodowskiej

wtorek, 25 czerwca 2013, trwarszawa
Tagi: TR Warszawa
www.trwarszawa.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: