TR
WARSZAWA
| < Grudzień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zakładki:
TR Warszawa
wtorek, 10 lipca 2012
MARSZAŁKOWSKA: DRZWI OTWARTE

fot. Dorota Sądek

13:32, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 czerwca 2012
Krystian Lupa | MIASTO SNU

W TR Warszawa trwają próby do nowego spektaklu Krystiana Lupy Miasto snu według powieści Alfreda Kubina Po tamtej stronie.

Premiera odbędzie się w Paryżu 5 października 2012 w Theatre de la Ville. Premiera w Warszawie w październiku 2012.

fot. Filip Piasek

12:28, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 czerwca 2012
Zakończenie sezonu 2011/2012 w TR Warszawa

31 maja w TR Warszawa odbyła się próba otwarta nowego spektaklu Krystiana Lupy Miasto snu według powieści Alfreda Kubina Po tamtej stronie oraz zakończenie sezonu 2011/2012.

 

fot. Antonina Gugala

12:57, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 maja 2012
NOWA DRAMATURGIA - STEPHAN LACK | WYWIAD

W ramach cyklu Nowa Dramaturgia Joanna Niemirska i Andrzej Konopka czytali dramat Stephana Lacka "Wywiad".

Efektowny pojedynek aktorki i redaktora działu politycznego na emocje, kłamstwa i mistyfikacje zaskoczył pokładami humoru czerpanego z najbardziej nieoczekiwanych źródeł. Tekst dramatu, w którym w rozmowie bohaterowie potrafią płynnie połączyć wybuch granatu i silikonowy biust, został przyjęty przez publiczność TR z dużym entuzjazmem.

 

fot. Malwina Szumacher

10:52, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 maja 2012
MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST | SIBIU

Spektakl TR Warszawa Między nami dobrze jest zostanie dziś zaprezentowany w Rumunii na scenie Teatrul Nacional w ramach Sibiu International Festival.

 

18:10, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 maja 2012
John Zorn | NOSFERATU

Niedawno ukazała się płyta z muzyką Johna Zorna do najnowszego spektaklu Grzegorza Jarzyny "Nosferatu". Posłuchajcie kilku utworów:

 23:54, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
środa, 02 maja 2012
YASMINE BEVERLY RANA | SPOTKANIE

Na Małej Scenie TR odbyło się spotkanie z amerykańską dramatopisarką Yasmine Beverly Rana. Słuchacze mieli okazję zapoznać się z najnowszymi dramatami autorki, pochodzącymi z tomu The War Zone is My Bed (2011, Seagull Books). Yasmine pisze o ofiarach: bez względu na to, czy dramat opowiada o konflikcie w Bośni, czy o skutkach kataklizmu w Nowym Orleanie, uwaga autorki skupiona jest wokół jednego problemu: jak zachować godność będąc ofiarą. Autorka wierzy, że teatr może pomóc poradzić sobie z zaburzeniami post-traumatycznymi. Jako nauczycielka oraz terapeutka odwiedziła Sarajewo tuż po zakończeniu wojny. Doświadczenia z tamtego okresu miały silny wpływ na całokształt jej twórczości.

tekst i foto: Antonina Gugała

15:11, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 kwietnia 2012
AUDIO.TR | RENESANS BEZ TAJEMNIC

Kwietniowe spotkanie z cyklu AUDIO.TR, tym razem prowadzone przez Adama Suprynowicza i Magdalenę Łoś, było okazją do posłuchania niezwykłej muzyki renesansowej, pełnej zarówno intensywnych emocji, jak i matematycznej kalkulacji - kompozytorów tego okresu określano często mianem muzyków matematycznych.
Muzyka renesansowa to skarbnica muzyki religijnej - mszy, oficjów, motetów. Podczas spotkania mogliśmy usłyszeć między innymi Spen in alium - 40-głosowy motet Thomasa Tallisa – XVI-wiecznego angielskiego kompozytora. Ponadto polifonicznością zachwyciła msza Missa Caput flamandzkiego kompozytora Johannesa Ockeghema. W epoce renesansu istotną rolę odgrywała również muzyka świecka, której dominującym gatunkiem były pieśni, takie jak francuska chanson czy włoski madrygał. Na Małej Scenie TR Warszawa usłyszeliśmy m.in. pieśń Clementa Janequina Le chant des oyseaulx doskonale oddającą klimat ówczesnego francuskiego miasta – tętniącego życiem i pełnego przybywających ze wszystkich stron Europy artystów.Nie obyło się bez polskiego akcentu - psalm Mikołaja Gomółki Kleszczmy rękoma, który swą dynamikę i nastrój wesołości zawdzięcza m.in. wpływom tańców polskich, okazał się kwintesencją słowiańszczyzny.
Renesansowy AUDIO.TR był doskonałą lekcją muzyki, która łamie stereotypy, ukazując słuchaczom swoje bogactwo i oryginalność.

 

txt. i fot. Paulina Myśliwiec

11:28, trwarszawa
Link Komentarze (1) »
środa, 04 kwietnia 2012
WSCHODNI WIECZÓR W TR WARSZAWA

3 kwietnia na małej scenie TR zagościł zespół Gruppa Wschód stworzony przez młodych aktorów zafascynowanych rosyjskimi klimatami muzycznymi. W ten wieczór, w samym centrum miasta mogliśmy poczuć prawdziwy powiew wschodniej nuty, połączony ze znakomitymi głosami Jana Dravnela i Wiktorii Gorodeckiej. Podczas koncertu zespół zaprezentował utwory Wiktora Coja w polskim przekładzie, które pod przykrywką uniwersalności, kryją w sobie bunt polityczny. Te, czasem wesołe, a czasami nostalgiczne piosenki, mówiące o ironii ludzkiego losu i wolności zostały zaprezentowane przez Gruppę w ramach projektu „Polskie КИНО”, w którym artyści nawiązują do legendarnej rockowej grupy Kino.

Wiktoria Gorodeckaja, znana przede wszystkim jako aktorka Teatru Narodowego i jako odtwórczyni doskonałej roli Iriny w „Starusze” Igora Gorzkowskiego, tym razem dała mistrzowski pokaz swoich możliwości wokalnych. Z kolei Jan Dravnel, aktor TR Warszawa, doskonale łączy swoje umiejętności aktorskie z wokalnymi, czemu dał wyraz podczas koncertu. Wykonał autorski utwór „Lenka”, opowiadający o nieszczęśliwej szkolnej miłości, który rozbawił publiczność swoją ironią i humorem. Jednak, ile wart byłby koncert, gdyby nie znakomici muzycy Gruppy, wśród których można było podziwiać grę Pawła Paprockiego na fortepianie, Dawida Somló na instrumentach perkusyjnych, Wojtka Urbańskiego na gitarze oraz Rafała Kosowskiego na ukulele. Z zespołem gościnnie wystąpił Ksawery Wójciński, który przygrywał na dumnie brzmiącym kontrabasie. Swoją niewinnością zachwycił również wszystkich słuchaczy utwór „Naczelnik Kamczatki” wykonany przez Wojtka Urbańskiego.

Paulina Myśliwiec

fot. Antonina Gugała

fot. Paulina Myśliwiec

15:35, trwarszawa
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 02 kwietnia 2012
DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW... | MASŁOWSKA OKIEM POPESCU

Myślisz, że tak postrzegają nas obcy - ze strachem i, jednocześnie, z przyjemnością podszytą poczuciem winy?

- Tak. Gdybyśmy udali się kilka ulic dalej, do historycznego centrum Bukaresztu, zobaczyłbyś, że pełno tam obcokrajowców. Spacerują zafascynowani pośród tamtejszych śmieci, dziwiąc się, że coś takiego istnieje. Postrzegają Rumunię jako Kambodżę Europy. Wspaniałe budynki, jakby żywcem wzięte z Francji, między śmietnikami wyglądającymi niczym w Laosie, drogie knajpki zapełnione mieszkańcami Bałkanów. Obcym się to podoba, ale i wywołuje w nich strach.

Theodor Cristian Popescu w rozmowie z Gabrielą Lupu, ArtAct Magazine

Prezentacja spektaklu "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" w reżyserii Theodora Cristiana Popescu zakończyła trwający w TR Warszawa przegląd współczesnego dramatu rumuńskiego.

 

fot. Paulina Myśliwiec

12:31, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 marca 2012
X MM Z Y KM W TR WARSZAWA

PRZESŁUCHAĆ


W TR Warszawa, w ramach "Miesiąca teatru rumuńskiego w Warszawie" mieliśmy okazję zobaczyć między innymi "X MM z Y KM" w reżyserii Gianiny Cărbunariu. Spektakl wpisuje się w nurt teatru politycznego ilustrującego i komentującego zastaną rzeczywistość.

Inspiracją do zrealizowania przedstawienia stały się dokumenty wydobyte z archiwów byłej tajnej policji komunistycznej Rumunii (Securitate). Jednak, pomimo iż artyści mierzą się z poważnym problemem społecznym, jakim jest rozliczanie się z historią kraju ,nie zostaniemy podczas oglądania „X Y” stłamszeni podniosłą atmosferą i nie usłyszymy przeładowanych patosem dialogów.

Realizatorzy zmniejszają dystans między widzem i akcją sceniczną, likwidując przestrzeń tradycyjnie rozumianej sceny. Spektakl jest wystawiany w małej, ciasnej sali, na której dwóch równoległych ścianach umieszczone są duże ekrany, a na podłodze widnieją skreślone białą kredą informacje o wydarzeniach z przeszłości kraju. Widzowie odebrane wcześniej od obsługi widowni krzesełka ustawiają w dowolnej części pomieszczenia. Zajmują miejsca tam, gdzie czują się najwygodniej i najbezpieczniej, ale gdy stwierdzą, że oglądanie z obranej przez nich pozycji staje się trudne, mogą przesunąć krzesełko i umiejscowić je w innym punkcie sceny-sali.

Nie tylko widzów dotyczy ta dowolność. Aktorzy losują między sobą role, które przyjdzie im odegrać , zamieniają się nimi również w trakcie spektaklu – tak, że każdy z nich wcieli się we wszystkie obecne w przedstawieniu postaci. Poszczególne sceny jeden z członków zespołu rejestruje kamerą, a obraz jest wyświetlany na ekranach równolegle do akcji.

Stwarzana przez artystów sytuacja sceniczna to przesłuchanie, które w każdym kraju o ustroju komunistycznym miało podobny przebieg i polegało na postawieniu przesłuchiwanego w sytuacji opresyjnej poprzez zadawanie pytań, na które nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, groźby oraz stosowanie fizycznej i psychicznej przemocy.

Absurd takiej formy „dyskusji” pomiędzy reprezentantami władz a obywatelami artyści wydobywają poprzez wielokrotne powtarzanie konkretnych fragmentów rozmowy, tak, aby zmęczyć widza i pozwolić mu odczuć atmosferę bezcelowej rozmowy. Jej powszechność i fakt, że dotyczyć mogła każdego mieszkańca kraju sugerują natomiast zmianami lokalizacji stołu, przy którym przesłuchanie ma miejsce, tak, aby każdy oglądający mógł chociaż na chwilę poczuć się zagrożonym.

Dzięki zabiegom estetycznym polegającym na powielaniu kwestii, przesuwaniu scenografii, angażowaniu publiczności w akcję, likwidacji wyraźnego podziału na scenę i widownię, emitowaniu filmu wideo na ekranach oraz wolnej od patosu grze aktorskiej nadawany przez twórców komunikat o braku zgody na zastaną rzeczywistość i uniwersalności przedstawianej sytuacji, jest bardzo czytelny.

Monika Roman, Dziennik Teatralny

fot. Rumuński Instytut Kultury

14:07, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 marca 2012
PLAC ROOSEVELTA W TR WARSZAWA


fot. Rumuński Instytut Kultury

11:18, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 marca 2012
Rumuńscy reżyserzy w TR Warszawa | Współczesny teatr rumuński

W ramach trwającego w Warszawie „Miesiąca teatru rumuńskiego” w TR Warszawa o „współczesnym teatrze rumuńskim”, w ostatni poniedziałek, dyskutowali Iulia Popovici, krytyk teatralny z Bukaresztu, Paweł Płoski z miesięcznika „Teatr” oraz Piotr Olkusz z miesięcznika „Dialog”.

Rozmowa obracała się wokół prezentowanych w TR Warszawa spektakli i ich autorów. Szczególną uwagę rozmówcy poświęcili Radu Afrimowi, którego „Plac Roosevelta” prezentowany był w przededniu dyskusji, wzbudzając duże emocje publiczności.

Istotnym tematem był też sposób odzwierciedlenia wewnętrznych konfliktów społeczeństwa rumuńskiego w teatrze oraz swoisty eskapizm współczesnych tekstów tamtejszych twórców teatralnych.

 

fot. ps

11:16, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 marca 2012
PORUSZAJĄCY KONCERT FROZEN BIRD W TR WARSZAWA

To był niesamowity wieczór!

Materiał z debiutanckiej płyty zespołu okazał się idealnie pasować do teatralnej przestrzeni TR. Operowy, głęboki głos Luli w połączeniu z bajkową scenografią zabrał publiczność w inny świat - świat "Terry's Tale", poruszającej i tajemniczej opowieści o targanym wzruszeniami i niepokojem wymyślonym chłopaku.

Uzupełnieniem muzyki był wkomponowany w nią pokaz tradycyjnego japońskiego tańca dodający do, i tak, wyjątkowej atmosfery nutę egzotyki. Poruszająca muzyka Frozen Bird zamieniła poniedziałkowy wieczór w TR Warszawa w podróż do innego wymiaru.

 

fot. Aleksandra Janiak

15:06, trwarszawa
Link Komentarze (1) »
wtorek, 28 lutego 2012
FROZEN BIRD w TR

Zdęcia i relacja z koncertu wkrótce na blogu! Tymczasem - artykuł pod tytułem "Posłuchajcie niesamowitych Frozen Bird".

15:59, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 20 lutego 2012
AUDIO.TR | MYKIETYN.TEATR

AUDIO.TR dzięki obecności Pawła Mykietyna stało się pomostem do zrozumienia utworów zebranych na najnowszej płycie kompozytora, łączącym subiektywny odbiór muzyki z wiedzą na temat jej powstania i wyboru. Mogliśmy nie tylko posłuchać utworów, ale przede wszystkim zrozumieć dlaczego to właśnie one znalazły się na płycie Mykietyn Muzyka Teatr.

Podczas rozmowy z Adamem Suprynowiczem kompozytor opowiadał o swoich fascynacjach i inspiracjach muzycznych, wyjaśniał różnice pomiędzy utworem autonomicznym, a takim, który skomponowany został specjalnie na potrzeby spektaklu teatralnego. Opisywał również swoją współpracę z Krzysztofem Warlikowskim, wspominał wrażenia i odczucia, towarzyszące próbom spektakli, które to następnie pośrednio oddziałują na formę, temperament i emocje teatralnej muzyki.

Publiczność jak zwykle dopisała, a Paweł Mykietyn, zachęcony pytaniami melomanów, opowiadał w jaki sposób wygląda proces powstania utworu – od pomysłu w głowie po gotowe i uporządkowane już nuty na partyturze.

Paulina Aleksandra Grubek

Fot. Paulina Myśliwiec

Fot. Paulina Myśliwiec

Fot. Paulina Myśliwiec

Fot. Paulina Myśliwiec

Fot. Paulina Myśliwiec

Fot. Paulina Myśliwiec

Podczas ostatniego spotkania AUDIO.TR, które odbyło się 7 lutego, mieliśmy okazję nie tylko posłuchać muzyki Pawła Mykietyna, ale również  porozmawiać z tym znakomitym kompozytorem. Na spotkanie tłumnie przybyli wielbiciele teatru i muzyki teatralnej, aby posłuchać utworów skomponowanych przez Mykietyna do spektakli Krzysztofa Warlikowskiego i wielu innych reżyserów – współpracował m.in. z Grzegorzem Jarzyną, Piotrem Cieplakiem, Zbigniewem Brzozą czy Pawłem Łysakiem.

Spotkanie AUDIO.TR prowadzone tradycyjnie przez Adama Suprynowicza było jednocześnie premierą nowej płyty Pawła Mykietyna Mykietyn Muzyka Teatr. Na płycie można znaleźć utwory do takich spektakli jak Anioły w Ameryce, Tramwaj, Hamlet czy Krum. Oryginalne brzmienie i ascetyczna forma zapewne spodobają się nie tylko wielbicielom muzyki teatralnej, ale miłośnikom dobrej muzyki w ogóle.

Po spotkaniu można było zamienić kilka słów z kompozytorem i zdobyć autograf na świeżo wydanej płycie.  

Paulina Myśliwiec

 

14:29, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 lutego 2012
Pasja wg św. Łukasza - PENDERECKI | JARZYNA

31 marca oraz 1 kwietnia w Alvernia Studios odbędą się dwa prapremierowe pokazy Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego przeniesionej na scenę przez Grzegorza Jarzynę, który zna Pasję… od 16 roku życia.

Jaka będzie Pasja odczytana na nowo i przeniesiona na scenę przez Grzegorza Jarzynę? Czy stanie się udanym początkiem współpracy dwóch gigantów - Jarzyny i Pendereckiego?

fot. Marcin Oliva Soto

fot. Katarzyna Mierzejewska

fot. Marcin Oliva Soto

12:12, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 stycznia 2012
"Entre nosotros, todo va bien"

Spektakl MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST Grzegorza Jarzyny na festiwalu Una Mirada al Mundo w Centro Dramatico Nacional w Madrycie.

14:49, trwarszawa , Wyjazdy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 stycznia 2012
AUDIO.TR – Arvo Pärt. Magnificat

Wieczór medytacji i relaksu

A wszystko za sprawą estońskiego kompozytora Arvo Pärta, którego oryginalna muzyka rozbrzmiewała ostatnio w TR Warszawa. Jeżeli ktoś potrzebował wytchnienia po całym dniu, to podczas styczniowego spotkania AUDIO.TR prowadzonego przez Adama Suprynowicza mógł go zaznać. Kto nie był – niech żałuje. Arvo Pärt pozwolił nam doświadczyć muzycznej tradycji baroku, renesansu i średniowiecza, sięgając zarazem po naprawdę współczesne środki muzycznego wyrazu. Słynący ze swej religijności Estończyk, ceni w muzyce subtelność i prostotę, a jego utwory ocierają się o mistycyzm i metafizykę. Jest także ogromnym wielbicielem J. S. Bacha, czego dowodem są stosowane przez Pärta  rozwiązania muzyczne. Początkowo kompozytor tworzył muzykę neoklasycystyczną, później zaś zaczął eksperymentować z awangardą, łącząc ją z muzyką chóralną. Jego droga artystyczna nierzadko była wyboista. Kiedy w 1968 roku, w okupowanej przez ZSRR Estonii stworzył jawnie religijny utwór Credo, wybuchł skandal, w wyniku którego muzycy Pärta zostali zwolnieni, a sam artysta przestał dostawać zamówienia na komponowanie. Po okresie milczenia stworzył charakterystyczny, oryginalny styl zwany tintinnabuli, brzmieniowo przypominający grę na dzwonkach.

Podczas tego niesamowicie wyciszającego, wręcz medytacyjnego wieczoru, mogliśmy posłuchać takich kompozycji jak Credo, Magnificat czy IV Symfonia Los Angeles.

Paulina Myśliwiec

fot. Paulina Myśliwiec

fot. Malwina Szumacher

fot. Malwina Szumacher

fot. Paulina Myśliwiec

11:06, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 grudnia 2011
Mikołajki w TR

Nieco po oficjalnej dacie, na Małej Scenie zorganizowaliśmy Mikołajki dla najmłodszych przyjaciół TR. Był rzecz jasna Święty Mikołaj i mnóstwo kreatywnej zabawy. Dziękujemy wszystkim dzieciakom za wspólnie spędzony czas!

fot. Malwina Szumacher

16:30, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 27