TR
WARSZAWA
| < Grudzień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zakładki:
TR Warszawa
poniedziałek, 20 czerwca 2011
GRUPPA WSCHÓD/PROJEKT "KINO"

13 czerwca o godzinie 20 w TR Warszawa odbył się ostatni w sezonie 2010/2011 koncert - GRUPPY WSCHÓD. Grupa, która zadebiutowała rok temu na Chłodnej 25, wystąpiła teraz z nowym projektem - KINO, opartym na repertuarze legendarnej rosyjskiej grupy Wiktora Coja.

Grupa KINO powstała w 1982 roku by wynieść na wyżyny młodzieżowe talenty muzyczne i umożliwić im legalne występy dla szerokiej publiczności, czym przyczynili się do wzrostu popularności muzyki rockowej w Rosji. Koncerty często rejestrowane były przez organizatorów oraz gości na magnetofonach szpulowych. Taśmy rozprzestrzeniały się po całym kraju, dzięki czemu publiczność mogła poznać twórczość młodych i grających w nowym stylu artystów.

Muzyka rosyjskiej grupy stała się inspiracją do aranżacji utworów GRUPPY WSCHÓD. Wszystkie teksty zostały przetłumaczone na język polski. W TR Warszawa mogliśmy usłyszeć m.in.: Grupa krwi, Każda noc, Generał, Kukułka, Aluminiowe Ogórki, Kiedyś byłeś beatnikiem, Paczka papierosów, Kanczatka i Słoneczne dni.

W TR Warszawa wystąpili: Jan Dravnel, znany m.in. ze spektakli Giovanni i T.E.O.R.E.M.A.T. Grzegorza Jarzyny, oraz Metafizyka Dwugłowego Cielęcia Michała Borczucha; Wiktoria Gorodeckaja (Ogród Luizy, Mała Moskwa), Paweł Paprocki (Mała Moskwa), Dawid Somló, Wojtek Urbański, Rafał Kosowski oraz gościnnie Ksawery Wójciński.

Więcej zdjęć z koncertu: tutaj

[fot. Agata Jagniątkowska; txt Karolina Gromadzka]

 

12:29, trwarszawa , Koncert
Link Dodaj komentarz »
Koncert: GRUPPA WSCHÓD/PROJEKT "KINO"

12:08, trwarszawa , Koncert
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 czerwca 2011
Sesja zdjęciowa - nowy spektakl Grzegorza Jarzyny

Na Torze Wyścigów Konnych na Warszawskim Służewcu odbyła się sesja zdjęciowa promująca najnowszy spektakl Grzegorza Jarzyny. Wolfgang Michael, odtwórca głównej roli w spektaklu oraz Ela Olech stanęli przed obiektywem Jacqueline Sobiszewski, reżyser światła w TR Warszawa.

W sesji zdjęciowej wzięli udział także Grzegorz Jarzyna, Grzegorz Laszuk, autor plakatu, Magdalena Maciejewska, autorka scenografii i kostiumów, Aleksandra Nejbauer, charakteryzatorka oraz Agnieszka Tuszyńska, kierownik literacki w TR Warszawa.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 8 października 2011 roku. Spektakl w koprodukcji TR Warszawa i Teatru Narodowego.

 

Więcej zdjęć na stronie internetowej teatru - cz.1; cz.2

[fot. jus]

Dziękujemy za pomoc Totalizatorowi Sportowemu Sp. z o. o. Oddział Wyścigi Konne Warszawa-Służewiec

19:39, trwarszawa , Ludzie
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 czerwca 2011
TRwizja: Koncert "MĘSKA MUZYKA"

23:28, trwarszawa , Koncert
Link Dodaj komentarz »
piątek, 03 czerwca 2011
TRwizja: Filmy Johna Cassavetesa

15:12, trwarszawa , Film
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 maja 2011
MĘSKA MUZYKA

22 maja w TR Warszawa odbył się koncert zespołu Waglewski Fisz Emade.

Na dużej scenie TR Warszawa rozbrzmiała na żywo muzyka z wydanego w 2008 roku albumu „Męska muzyka”, będącego efektem współpracy trzech Waglewskich : Wojciecha Waglewskiego i jego dwóch synów, Fisza i Emade. Ich występ uzupełnili Bartosz Łęczycki na harmonijce oraz Marcin Masecki na pianinie elektrycznym. Artyści pojawiali się na scenie kolejno wraz z następującymi po sobie utworami, co pozwalało zwrócić uwagę na złożoność piosenek i wychwycić udział poszczególnych instrumentów w tworzeniu harmonijnej całości. Był to wyjątkowy, bo długo oczekiwany koncert. Publiczność reagowała bardzo entuzjastycznie, intensywnie wzywając muzyków do bisowania.[fot. Aleksandra Janiak, txt Katarzyna Kosmaczewska]

tu: więcej zdjęć z koncertu w TR Warszawa

14:28, trwarszawa , Koncert
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 maja 2011
Premiera, Kobieta pod presją, Cienie

W sobotę i piątek – 20 i 21 maja – w TR Warszawa można było obejrzeć filmy Johna Cassavetesa.

Pokazy filmów rozpoczęła dyskusja prowadzona przez Ryszarda Jaźwińskiego. Udział w spotkaniu wzięli m.in. Aleksandra Konieczna, której rola w spektaklu Ragazzo Dell’Europa René Pollescha nawiązuje do filmu Premiera Johna Cassavetesa, krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz i filmoznawca Marcin Pieńkowski. Zaproszeni goście starali się przybliżyć fenomen amerykańskiego reżysera, scenarzysty i aktora, którego twórczość w Polsce jest mało znana - pokazy organizowane przez TR Warszawa były drugą okazją (po pełnej retrospektywie na American Film Festival we Wrocławiu), by zobaczyć jego filmy na dużym ekranie. Odrębność Cassavetesa na tle innych reżyserów kręcących w USA polega na niekorzystaniu z wypracowanych schematów fabularnych i estetycznych, zakłada burzenie wszelkich przyjętych norm kręcenia (nietypowe ustawienia kamery czy specyficzny sposób montowania scen). Filmy artysty w dużym stopniu oparte są na improwizacji. Jego dorobek znacząco wpłynął na artystyczne dokonania zarówno reżyserów filmowych, jak i teatralnych. W piątek po dyskusji widzowie TR Warszawa mogli zobaczyć film Premiera, w sobotę - Kobieta pod presją i Cienie.

[txt: Joanna Kursa, fot.: js; kadry z filmów: "Premiera", "Kobieta pod presją", "Cienie"]15:36, trwarszawa , Film
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 maja 2011
Koncert WAGLEWSKI FISZ EMADE

22 maja zapraszamy na koncert utworów z albumu "Męska muzyka" autorstwa Wojciecha Waglewskiego, Fisza i Emade.

Nasza wspólna płyta to naturalny owoc wieloletnich poszukiwań trójki dojrzałych artystów (...) Efekt bywa bardzo eklektyczny (pojawia się nawet, z przymrużeniem oka, country) i zaskakujący, nawet dla mnie – czasem cicha, akustyczna balladka zamienia się w gęsty, wykręcony numer. Wojciech Waglewski

23:34, trwarszawa , Koncert
Link Dodaj komentarz »
Pokaz filmów Johna Cassavetesa

Zapraszamy do TR Warszawa 20 i 21 maja na pokazy filmów Johna Cassavetesa, amerykańskiego aktora, scenarzysty i reżysera, uznawanego przez krytyków za jednego z pierwszych twórców kina niezależnego.

20 maja odbędzie się spotkanie z udziałem m.in. Aleksandry Koniecznej, której rola w spektaklu Ragazzo Dell’Europa René Pollescha nawiązuje do filmu Premiera.23:29, trwarszawa , Film
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 09 maja 2011
Aleksandra Konieczna jako Emilia

Aleksandra Konieczna dołączyła do obsady spektaklu Grzegorza Jarzyny T.E.O.R.E.M.A.T.

[fot. js]

czwartek, 21 kwietnia 2011
DELI.ES

16:55, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 kwietnia 2011
AUDIO.TR - Święto wiosny i inne rewolucje

 

Tematem kolejnego wtorkowego spotkania Audio.TR były przemiany estetyczne w muzyce klasycznej pierwszej połowy XX wieku.

Na początku usłyszeliśmy Farben Schönberga pochodzące z cyklu 5 utworów orkiestrowych op.16, które bazuje na jednym akordzie (5 dźwięków). Taka prostota była wówczas zupełnie nieznana, w muzyce dominowały rozbuchane kompozycje,  więc gest Schönberga był odważny i radykalny. Kolejnym utworem Schönberga był fragment Pierrot lunaire op.21. Całość tworzą 21 melodramaty, w których największa ekspresja pochodzi od głosu (ewentualnie pojedynczych instrumentów), natomiast rola orkiestry zostaje zredukowana.

W TR Warszawa mieliśmy okazję usłyszeć również Święto wiosny Strawińskiego. Balet stworzony w oparciu o tą kompozycję i choreografię Wacława Niżyńskiego wywołał niegdyś skandal. Paryżan najbardziej skonsternowała muzyka Strawińskiego, odbierana jako nieharmonijna, szorstka i nieprzyjemna, oparta bowiem na zmiennym metrum i charakteryzująca się powtarzaniem motywów.

Na koniec Adam Suprynowicz zaprezentował sylwetki Antona Weberna i Edgara Varèse. Webern początkowo nie był postrzegany jako awangardzista, co zmieniło się po II wojnie światowej. Uważa się go za twórcę punktualizmu. Varèse to artysta, który każdym swoim utworem przełamywał konwencje, skupiał się bardziej na rytmie i brzmieniu, niż na melodii. Jego kompozycja zatytułowana Ionisation, którą mogliśmy usłyszeć podczas spotkania, to pierwsze wykorzystanie w muzyce klasycznej instrumentów wyłącznie perkusyjnych.

[txt i foto: Joanna Kursa]

14:52, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 kwietnia 2011
wernisaż EXIT ONLY

Dziś wieczorem w TR Warszawa odbył się wernisaż wystawy EXIT ONLY - JACQUELINE SOBISZEWSKI.

TR Warszawa za sprawą Jacqueline Sobiszewski znowu wychodzi w „teren". Tym razem bliski, bo organizowaną we współpracy z Fundacją Sztuk Wizualnych w Krakowie wystawę można obejrzeć na dziedzińcu TR Warszawa. Jej codziennymi gośćmi są widzowie wszystkich spektakli Teatru (część wystawy widoczna jest z przeszklonego foyer) oraz mieszkańcy sąsiadującej z TR kamienicy, których autorka chciała w ten sposób szczególnie wyróżnić i uhonorować.

[fot. Dagna Dąbrowiecka]

23:24, trwarszawa , Wystawa
Link Dodaj komentarz »
piątek, 15 kwietnia 2011
EXIT ONLY

Od poniedziałku będzie można oglądać zdjęcia Jacqueline Sobiszewski na dziedzińcu TR Warszawa. Wystawa EXIT ONLY jest pierwszą odsłoną projektu fotograficznego, którego ideą jest wyjście poza mury teatru i zdobywanie dla fotografii przestrzeni miejskich.

Autorka projektu, wraz z Agnieszką Tuszyńską, kuratorką wystaw w TR, odwiedzała ostatnio mieszkańców kamienicy przy Marszałkowskiej 8 zapraszając na otwarcie wystawy. Sąsiedzi teatru byli zaskoczeni, ale zaciekawieni projektem. Na tych, których w tym czasie nie było w domu, czekały pocztówki z zaproszeniem.

00:45, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 kwietnia 2011
Mama Tata do teaTRu

W sobotę 2 kwietnia podczas spektaklu Między nami dobrze jest na małej scenie odbyły się warsztaty dla dzieci z cyklu "Mama Tata do teaTRu".

Temat warsztatów - wieczór latynoski.

[fot. Malwina Szumacher]

środa, 30 marca 2011
DELIKATESY.ESENCJA: START

 

Kameralna restauracja z dobrą kuchnią za dnia, wieczorem tętniące życiem miejsce towarzyskich spotkań przy winie i drinkach. Takie będą nowe Delikatesy.Esencja utworzone z połączenia Delikatesów TR ze słynną mokotowską restauracją „Esencja Smaku” prowadzoną przez Joannę Pawełczak i  Piotra Czyrnego.

Joanna Pawełczak: „ Nowe miejsce bardzo nam się podoba pod względem designu. Kiedy zaczynaliśmy prowadzić restaurację na Odolańskiej, zastaliśmy wnętrze pasujące do klimatu dzielnicy i niewiele zmienialiśmy. Przestrzeń w TR Warszawa jest bliższa naszym prywatnym upodobaniom, ale będziemy wprowadzać drobne zmiany. Już dodaliśmy trochę ciepłego światła. Niedługo otwieramy ogródek od ul. Zoli. Organizujemy wypożyczalnię rowerów. Oczywiście nie oddzielamy się od teatru, wprost przeciwnie, będziemy w dalszym ciągu blisko współpracować z TR.

Mokotowska Esencja była bardziej domowa, ludzie zawsze przychodzili się zatrzymać. Tutaj jesteśmy w  Śródmieściu i są inni klienci, wszystko musi być szybciej. Chcielibyśmy to trochę spowolnić, jednak w ramach rekompensaty dla zaganianych uruchamiamy koktajlowe i kanapkowe take away. Pozostałe menu zostaje z Esencji. Nadal będziemy zmieniać je co miesiąc, używając produktów sezonowych. Są też propozycje wegetariańskie i wegańskie.  Modyfikujemy delikatesową kartę win. Będą wina, które sami lubimy i  które chcielibyśmy polecić, bardziej wyselekcjonowane. ”

[txt. Dagna Dąbrowiecka, fot. Dagna Dąbrowiecka, Monika Motor]

 

poniedziałek, 28 marca 2011
100 RAZY UROCZYSTOŚĆ

W niedzielę 27 marca o godzinie 15.00 odbył się jubileuszowy - setny - spektakl UROCZYSTOŚĆ

11:58, trwarszawa
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 27 marca 2011
T.E.O.R.E.M.A.T. w Moskwie

24 marca T.E.O.R.E.M.A.T. Grzegorza Jarzyny został zaprezentowany w Teatrze im. Mossowieta. Spektakl TR zakończył projekt "Teatr Polski w Moskwie" na 17. Festiwalu Złota Maska.


 

 

19:32, trwarszawa , Wyjazdy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 marca 2011
AUDIO.TR: Płeć muzyki - po raz drugi

 

Marcowy Audio.TR zaczął się nietypowo, od zagadki, którą zadał słuchaczom Adam Suprynowicz. Z głośników popłynął tajemniczy wokal - kobiety czy mężczyzny? Słuchacze rozpoznali barwę głosu kastrata, choć łudząco podobną do śpiewu kobiecego. Jedna ze słuchaczek perfekcyjnie rozpoznała też zagadkowy utwór - arię z opery Kserkses Handel’a. Było to drugie spotkanie kontynuujące wątek kobiecości i męskości w kulturze europejskiej.

W krajach włoskojęzycznych kobiety nie mogły śpiewać w operze ani w kościele, dlatego rolę tzw. Głosów anielskich przejęli kastraci. Barwa wokalu nie była przypisana do płci, a kastraci cieszyli się dużą popularnością i uwielbieniem. Adam Suprynowicz zaproponował jedną z najtrudniejszych arii barokowych pochodzącą z opery Berenice w wykonaniu śpiewaczki mezzosopranu, Cecilii Bartoli. Bardzo ciekawy był duet Poppei i Nerona. Gra dźwięków w tym utworze imituje erotyczną grę dwojga kochanków. Kolejnym utworem, zapewne znanym większości obecnych, był fragment opery Carmen. Dziś jedna z najpopularniejszych oper na świecie, kiedyś określana była jako niemoralna i krytykowana przez publiczność i recenzentów. Na spotkaniu nie zabrakło także polskiego akcentu. Na końcu Adam Surpynowicz zaproponował wysłuchanie sonetów Szekspira Pawła Mykietyna, z oryginalnego koncertowego nagrania podczas festiwalu „Warszawska Jesień 2000”.

[txt Aleksandra Janiak, fot. Patryk Wiśniewski]

 

23:31, trwarszawa , Audio.TR
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 marca 2011
wystawa: Death Flowers

 

 

 

 

Od 7 marca w TR Warszawa można oglądać prace Sebastiana Pawlaka. Tematem Death flowers jest banał i tragizm, śmierć i popkultura. Sebastian Pawlak ma już na swoim koncie dwie wystawy – w teatrze w Czeskim Cieszynie i galerii Stowarzyszenia Żywa w Kaliszu. Otrzymał wyróżnienie w VI edycji konkursu „GrafEx” miesięcznika „Exklusiv”.

Sebastian Pawlak, na co dzień aktor TR, zdecydował się pokazać swój malarski dorobek ostatnich dwóch lat na wystawie zatytułowanej „Death flowers”. W poniedziałek jedna ze ścian teatru zapełniła się pracami wykonanymi różnymi technikami. Obok wyklejanych elementów, gdzieniegdzie oprószonych brokatem, pojawiły się między innymi misterne rysunki długopisem. Efekt był zaskakujący. Niektóre prace utrzymane są w skromnej kolorystyce, na innych można podziwiać szeroką gamę barw. Część z nich przedstawia postacie popkultury, a we wszystkich pracach występują motywy kwiatowe.

Jak przyznaje sam autor, czerpie przyjemność z malowania swoich prac, a wystawa pokazała, że inni chętnie jego obrazy oglądają.

[txt: Katarzyna Kosmaczewska; foto: Agata Jagniątkowska, Malwina Szumacher]

15:47, trwarszawa , Wystawa
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 27