TR
WARSZAWA
| < Grudzień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zakładki:
TR Warszawa
środa, 06 października 2010
Mimo wszystko... dalsza analiza!

Czyli odczyt profesora Grzegorza Niziołka - «Zdychajmy po prostu bez dalszej analizy», czyli normalni ludzie Witkacego okiem TRwizji!

Grzegorz Niziołek - «Zdychajmy po prostu bez dalszej analizy», czyli normalni ludzie Witkacego.

17:09, trwarszawa , Odczyt
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 września 2010
... bez dalszej analizy.

Spotkanie, które odbyło się 10 września w TR, jest echem projektu Witkacy. Transhumancja zrealizowanego w sezonie 2009/2010 w krakowskiej PWST przez Grzegorza Niziołka, krytyka, profesora UJ i PWST w Krakowie przy współpracy z Igą Gańczarczyk i Michałem Borczuchem. Grzegorz Niziołek zaproponował odczytanie Metafizyki dwugłowego cielęcia oraz dramatu Normalny człowiek, jako radykalnej instrukcji kulturowej oraz wpisanie ich w szerszy kontekst kulturowy z uwzględnieniem takich kategorii jak doświadczenie kulturowego szoku (Walter Benjamin, Anioł Historii) i przeczłowieczenie (Ewa Domańska, Historie niekonwencjonalne).

Ważną kwestią poruszoną podczas odczytu stał się model odbioru przez widza przekazu o tematyce nieuzasadnionego okrucieństwa i nieludzkiej śmierci. Reakcje na szok wywołany takim obrazem układają się w szeroki wachlarz zachowań: od skrajnego oburzenia i potępienia do przyzwolenia skwitowanego śmiechem. Na tym tle wyróżnia się strategia Witkacego, wywołująca jednoczesny szok i śmiech, polegająca bowiem na banalizacji zła, nie spełniającego oczekiwań tych, którzy je popełniają, gdyż możliwego jedynie na płaszczyźnie języka i idei absolutnego dobra, pozbawionego wymiaru społecznego i etycznego oraz jakichkolwiek motywacji.

Według Niziołka w Metafizyce dwugłowego cielęcia Witkacy odsłania mechanizm prowadzący do rozpadu kultury, struktury rodzinnej, zaniku tabu, a w konsekwencji do utraty „ja”, psychozy, gwałtownego popędu śmierci i to śmierci zwierzęcej, pozbawionej kulturowego wzoru. Grzegorz Niziołek podkreśla, że Witkacy odwraca mechanizm kultury, ujęty przez Freuda jako „śmierć przeciwko śmierci”. Rzeczywistość zmontowana z różnego rodzaju klisz, rozpada się pod wpływem wywołanego szoku, jednak utrzymany zostaje efekt banalności. Grzegorz Niziołek zaznacza, że teatr Witkacego nie prowadzi do przeżycia uczucia metafizycznego, ale pozwala bawić się rzeczywistością transhumancji, szokuje i jednocześnie śmieszy. Bohaterowie Witkiewiczowskich dramatów, w perspektywie filozofii Theodora Adorno, przyjmują rolę sobowtóra, za pomocą którego widz może podjąć grę z widmem śmierci.

Profesor Grzegorz Niziołek: «Zdychajmy po prostu bez dalszej analizy», czyli normalni ludzie Witkacego.

Pełny zapis odczytu na sTRonie

[txt Elżbieta Głowacka, foto Patryk Wiśniewski]

 

13:55, trwarszawa , Odczyt
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 21 czerwca 2010
POTOMKOWIE ANTYGONY. TEATR I RELACJE RODZINNE

Odczyt Mateusza Borowskiego.

9 czerwca mała scena TR-u zamieniła się na godzinę w swoiste laboratorium. Jednak zamiast probówek i odczynników Mateusz Borowski posłużył się siłą oddziaływania słowa i ekspresji w celu unaocznienia słuchaczom ewolucji teatru w kwestii podejścia do relacji rodzinnych. Autor zaznaczył, że przyszłość tej dziedziny sztuki niekoniecznie wiąże się z kontynuowaniem propagowania tradycyjnych wartości rodzinnych. Jego analiza, wspierana licznymi przykładami zaczerpniętymi z obszaru teatru (m.in. nawiązania do „Aniołów w Ameryce” Tonny’ego Kushnera), literatury (odwołania do prac Judith Butler) i filmu („Wyspa” Michaela Baya), stanowiła nie tylko chronologiczny i wielopoziomowy opis zmian funkcji społecznej teatru, ale także poruszała tematy z zakresu psychologii, genetyki i filologii.

Odnosząc się bezpośrednio do Antygony, która patronowała całemu spotkaniu, Borowski wykazał, że jako postać o niezidentyfikowanym statusie, postać przekraczająca wszelkie binarne podziały, stała się ona reprezentantką tych, których ogół społeczeństwa zwykł nazywać, zarówno dziś, jak i dawniej, „Innymi".

[txt i foto Katarzyna Kosmaczewska]

16:04, trwarszawa , Odczyt
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 maja 2010
Pamięć absolutna - marzenie czy przekleństwo?

Choć pamięć absolutna wydaje się utopią, nie ustajemy w poszukiwaniach. Mateusz Halawa, socjolog i antropolog, w odczycie  zatytułowanym MEMEX. PAMIĘĆ ABSOLUTNA, który odbył się 28 kwietnia, pokazał, jak wielkie zmiany zaszły w ludzkiej mentalności na przestrzeni XX wieku.

Zmiany te jako pierwszy zauważył już w 1945 roku Vanner Bush (który w opublikowanym wówczas artykule As We May Think zaprezentował Memex - Memory Extender), zapowiadając pojawienie się wszystkich współczesnych gadżetów umożliwiających nam rejestrację rzeczywistości. Współczesny człowiek potrzebuje chwili na to, co Faustowi zajęło całe życie. Zatrzymuje czas, uwieczniając każdy moment codzienności. Efektem są miliony plików, zdjęć, filmów. Żyjemy w najlepiej udokumentowanym ze wszystkich dotychczasowych światów.

Halawa, wychodząc od rozważań na temat impulsu, który skłania ludzi do zapisywania każdego najmniejszego momentu życia, doszedł do kwestii melancholii pamiętania i moralności zapominania. Czy pamięć absolutna jest marzeniem czy przekleństwem? Co kieruje naszym dążeniem do jej osiągnięcia? I w jaki sposób zapomnieć to, co nie warte pamiętania?

[foto i txt ab]

18:06, trwarszawa , Odczyt
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 czerwca 2009
Odczyt w TR - Tomasz Piątek

24 maja 2009, ostatni odczyt z cyklu "Świat możliwy. Jak wygląda rzeczywistość widziana oczami artystów?"

15:16, trwarszawa , Odczyt
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 18 stycznia 2009
Bożena Umińska-Keff w TR

Jako suplement do poczytania: rozmowa Katarzyny Bielas z Bożeną Umińską-Keff w "Dużym Formacie".

[foto Joanna Erbel / Krytyka Polityczna]

23:39, trwarszawa , Odczyt
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 czerwca 2008
Ewa Majewska w TR

Ostatni w tym sezonie odczyt na zdjęciach:

i do posłuchania: tu.

22:36, trwarszawa , Odczyt
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 maja 2008
Joanna Mytkowska w TR

W najbliższą niedzielę ostatnie już w tym sezonie ROZMOWY O REALNYCH UTOPIACH. Tym razem Maciej Gdula będzie rozmawiać z Ewą Majewską. A my przypominamy ostatni odczyt, którego gościem była Joanna Mytkowska.

Do obejrzenia: 

Do posłchania tutaj.

16:52, trwarszawa , Odczyt
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 lutego 2008
Olga Tokarczuk w TR

W najbliższą niedzielę kolejny odczyt - tym razem naszym gościem będzie profesor Tadeusz Kowalik. Może to dobra okazja, żeby cofnąć się do ostatniego odczytu - Olgi Tokarczuk, która zamiast o utopii wolała mówić o heterotopii, o wizji świata alternatywnego, nietypowego, o której chciałaby napisać w kolejnej książce. Inspirujące!

Do posłuchania: 

boomp3.com

[foto Joanna Erbel / Krytyka Polityczna, więcej zdjęć na naszej sTRonie]

00:50, trwarszawa , Odczyt
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 grudnia 2007
Jarosław Urbański w TR

Trzeci odczyt z cyklu Rozmowy o realnych utopiach odbył się w scenografii SZEWCÓW U BRAM  i całkiem dobrze z nią korespondował. Tym razem Maciej Gdula rozmawiał z Jarosławem Urbańskim, autorem wielu tekstów na temat alternatywnych projektów społecznych  i działaczem społecznym, przewodniczącym związku Inicjatywa Pracownicza. Alternatywa jest realna - to zdanie mogłoby posłużyć za motto całego odczytu. Ciekawych całości zapraszamy do słuchania.

[fot. Joanna Erbel / Krtyka Polityczna]

18:11, trwarszawa , Odczyt
Link Dodaj komentarz »
środa, 31 października 2007
Żakowski w TR - do posłuchania

Zamiast zapowiadanej relacji z odczytu Jacka Żakowskiego proponujemy przekaz bezpośredni: tutaj można posłuchać nagrania całego spotkania.

A dla niecierpliwych spisana myśl zamykająca odczyt, rozwijana potem podczas dyskusji, jako że najwyraźniej wzbudziła dużo emocji:

To wyzwanie, które przed nami stoi, wydaje mi się w gruncie rzeczy dziecinnie proste. Tzn. ono brzmi z grubsza biorąc tak: czy ci, którzy ciężko zapracowali na swoje powodzenie, albo mają takie poczucie, są w stanie podzielić się z tymi, którym się nie powodzi, i nie pytać, dlaczego im się nie powodzi? [...] Czy w najbardziej chrześcijańskim kraju Europy, poza Watykanem, jest możliwe udzielenie innym pomocy albo troska o innych bez pytania, dlaczego są w kłopotach? Tu trzeba złamać sztywny liberalny mit sprawiedliwości. Nie chodzi o sprawiedliwość. To był jeden z błędów, myślę, fundamentalny, utopii solidarnościowej. Chodzi tylko o solidarność. Wtedy to napięcie gwałtownie maleje. Wtedy można uniknąć nie tylko politycznych wstrząsów, ale też dramatycznych ewolucji luktury.

[foto Joanna Erbel / Krytyka Polityczna]

20:50, trwarszawa , Odczyt
Link Komentarze (1) »
niedziela, 28 października 2007
Jacek Żakowski w TR

Za nami pierwszy w tym sezonie ODCZYT W TR - otwierający nowy cykl: Rozmowy o realnych utopiach, prowadzony przez Macieja Gdulę z Krytyki Politycznej. Naszym gościem był tym razem Jacek Żakowski.

Utopią spełnioną nazwał żartobliwie Żakowski obecność licznej publiczności, "to, że ludzie wyszli z domu w porze obiadu, żeby rozmawiać o sprawach publicznych".

Po odczycie ustawiła się kolejka po autografy - Jacek Żakowski podpisywał swoją najnowszą książkę pt. Nauczka

Obszerniejsza relacja wkrótce, więcej zdjęć jak zwykle na naszej sTRonie, a na koniec kilka cytatów:

Utopia ma to do siebie, że im bardziej się nie sprawdza, tym bardziej jest prawdziwa. Zawsze mozna powiedziec, że utopia nie sprawdza się nie dlatego, że nie działa, ale dlatego, że jest jej za mało.

Po ludziach, którzy sieją wiarę, a potem ją sami tracą, zostają bezrefleksyjni wyznawcy i to są ci prawdziwi fundamentaliści.  

Polska klasa polityczna uległa niebezpiecznemu złudzeniu, że można poprzez politykę gospodarczą rozwiązać problemy społeczne. W Polsce brak świadomości, że problemy społeczne rozwiązuje się polityką społeczną.  

cdn. 

[foto Joanna Erbel / Krytyka Polityczna] 

22:56, trwarszawa , Odczyt
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 maja 2007
Wiktor Osiatyński w TR

W najbliższą niedzielę o godzinie 15 ostatni w tym sezonie odczyt w TR. Tym razem naszym gościem będzie Wiktor Osiatyński , spotkanie poprowadzi jak zawsze Sławomir Sierakowski z Krytyki Politycznej.

Odczyty w TR mają swoją wierną publiczność, a nazwisko prof. Osiatyńskiego, autora choćby ważnego wystąpienia Obywatel czy poddany? wygłoszonego ostatnio na Uniwersytecie Warszawskim, jest chyba wystarczającą gwarancją, że na stawiane przez cały kończący się sezon pytanie: "Co nas dzieli? Co nas łączy? Po której stronie jesteśmy?" padnie interesująca odpowiedź.

Czas: 27 maja, g. 15
Miejsce: TR Warszawa, Marszałkowska 8
Wstęp wolny

Zapisy lub relacje z części poprzednich odczytów można znaleźć tutaj:

Joanna Tokarska-Bakir 

Tadeusz Mazowiecki

Karol Modzelewski

Paweł Śpiewak

18:28, trwarszawa , Odczyt
Link Dodaj komentarz »