TR
WARSZAWA
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
TR Warszawa
poniedziałek, 18 kwietnia 2011
wernisaż EXIT ONLY

Dziś wieczorem w TR Warszawa odbył się wernisaż wystawy EXIT ONLY - JACQUELINE SOBISZEWSKI.

TR Warszawa za sprawą Jacqueline Sobiszewski znowu wychodzi w „teren". Tym razem bliski, bo organizowaną we współpracy z Fundacją Sztuk Wizualnych w Krakowie wystawę można obejrzeć na dziedzińcu TR Warszawa. Jej codziennymi gośćmi są widzowie wszystkich spektakli Teatru (część wystawy widoczna jest z przeszklonego foyer) oraz mieszkańcy sąsiadującej z TR kamienicy, których autorka chciała w ten sposób szczególnie wyróżnić i uhonorować.

[fot. Dagna Dąbrowiecka]

23:24, trwarszawa , Wystawa
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 marca 2011
wystawa: Death Flowers

 

 

 

 

Od 7 marca w TR Warszawa można oglądać prace Sebastiana Pawlaka. Tematem Death flowers jest banał i tragizm, śmierć i popkultura. Sebastian Pawlak ma już na swoim koncie dwie wystawy – w teatrze w Czeskim Cieszynie i galerii Stowarzyszenia Żywa w Kaliszu. Otrzymał wyróżnienie w VI edycji konkursu „GrafEx” miesięcznika „Exklusiv”.

Sebastian Pawlak, na co dzień aktor TR, zdecydował się pokazać swój malarski dorobek ostatnich dwóch lat na wystawie zatytułowanej „Death flowers”. W poniedziałek jedna ze ścian teatru zapełniła się pracami wykonanymi różnymi technikami. Obok wyklejanych elementów, gdzieniegdzie oprószonych brokatem, pojawiły się między innymi misterne rysunki długopisem. Efekt był zaskakujący. Niektóre prace utrzymane są w skromnej kolorystyce, na innych można podziwiać szeroką gamę barw. Część z nich przedstawia postacie popkultury, a we wszystkich pracach występują motywy kwiatowe.

Jak przyznaje sam autor, czerpie przyjemność z malowania swoich prac, a wystawa pokazała, że inni chętnie jego obrazy oglądają.

[txt: Katarzyna Kosmaczewska; foto: Agata Jagniątkowska, Malwina Szumacher]

15:47, trwarszawa , Wystawa
Link Dodaj komentarz »
środa, 29 grudnia 2010
DWA ZDJĘCIA

Wystawa Kuby Dąbrowskiego zatytułowana „Dwa zdjęcia” to pewne novum w prezentowaniu sztuki. Artysta postanowił każdą przybywającą na wernisaż osobę obdarować plakatem ze zdjęciem przedstawiającym sarnę bądź geparda. Takie działanie Dąbrowski motywował przede wszystkim tym, że ludzie w galeriach nie mają wystarczająco dużo czasu na kontemplację i zrozumienie dzieła, a często brak im też zaangażowania. Młody fotograf na pewno miał w tym względzie rację – nawet jeśli uważnie przyglądamy się ekspozycji, to wrażenia takie nigdy nie są zbyt trwałe, natomiast plakat możemy powiesić i praktycznie delektować się nim bez końca. Działanie Dąbrowskiego odczytywać można jako grę między tym, co jest oryginałem a reprodukcją i pytanie o to, czy w dzisiejszych czasach granice te się nie zatarły. Warto wspomnieć, że każdy z plakatów był z tyłu własnoręcznie podpisany przez artystę oraz opatrzony numerem. Tak więc podkreślona została jego wyjątkowość, niepowtarzalność, a także uzyskanie statusu samodzielnego dzieła sztuki.

Ciekawe jest to, co przedstawiają zdjęcia – twórca uchwycił na nich zwierzęta, które wydają się być zaskoczone obecnością człowieka, starają się mu uciec (jak gepard uchwycony tylko w połowie). Budzi to skojarzenia ze zdjęciami fotografowanych znienacka celebrities (które notabene Dąbrowski też wykonuje), pokazując jak wiele wspólnego ma ze sobą człowiek i zwierzę, których zaskakuje obecność aparatu fotograficznego. Zdjęcia intrygują, istotny jest w nich element niedopowiedzenia, sprawiający, że każdy może dopisać sobie do fotografii odrębne znaczenie i historię.

[txt Joanna Kursa, foto Agata Banaś]

 

14:03, trwarszawa , Wystawa
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 listopada 2010
ANTONINA

Ledwie ze ścian TR zniknęła niepokojąca twórczość Witkacego, a już pojawiła się nowa dawka sztuki. 15-go listopada pokazano zdjęcia Tomasza Tyndyka, aktora TR. Tego wieczoru Delikatesy przeżyły oblężenie mediów, teatralnych znajomych i gości. Takiej popularności nie powstydziłby się profesjonalny fotograf, tym bardziej Tomasz Tyndyk, dla którego „Antonina” była fotograficznym debiutem.

„Antonina”, bazując na charakteryzowanych zdjęciach Agaty Buzek pokazuje piękne kobiety i wiele o nich mówi. Zdjęcia są emocjonalne i melancholijne. Czarno-białe, proste kompozycje przeplatają się z niedosłownymi, kolorowymi kadrami by na koniec zaskoczyć widza ekspresją.

Jak wyniknęło z krótkiej rozmowy, aktor od zawsze fascynował się fotografią, dokumentując życie teatru za kulisami oraz robiąc zdjęcia swoim znajomym. Szczególnie pociągała go fotografia kobiet, co zaowocowało cyklem prezentowanym na wernisażu.

Txt i foto Agata Banaś

 

 

18:06, trwarszawa , Wystawa
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 września 2010
DODATKOWO TR.wizja przedstawia:

Wystawa DODATKOWO: S.I. Witkiewicz - kurator Stefan Okołowicz, TR Warszawa, wrzesień 2010

15:42, trwarszawa , Wystawa
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 września 2010
DODATKOWO:

TR Warszawa, 6 września 2010 r.

Stefan Okołowicz, kurator wystawy Dodatkowo: S. I. Witkiewicz.

Portrety osób nieznanych z nazwiska i bliskich autora, sytuacje towarzyskie, gębowzory, zdjęcia metafizyczne i ogromna ilość autoportretów to kilka z sekwencji fotografii Witkacego prezentowanych na wernisażu 6 września w TR.

Zdjęcia skrajnie różniły się od siebie. Można było zobaczyć dokumentację ze spotkań Witkacego siedzącego ze znajomymi przy stole, z wycieczek górskich czy z wyprawy do Egiptu w 1914, gdzie za Witkacym siedzącym na wielbłądzie można dojrzeć sfinksa, a pośród tych fotografii także tajemnicze, wręcz hipnotyzujące portrety. Autor często skupiał się na oczach swoich modelów, a oczy na tych fotografiach są przeróżne: gniewne, wystraszone, zdziwione. Sam artysta swobodnie żonglował, wyrażanymi przez swoją nadzwyczajną mimikę emocjami. Raz poważny, zaraz śmieszny, robiący minę komedianta, czy rzucający kpiące spojrzenia by znowu na następnym zdjęciu wcielić się w rolę potwora przywodzącego na myśl Nosferatu. I właśnie w tej płynności i lekkości, w zabawie skrajnymi emocjami ukazywanymi na twarzy, można było wyczuć jego grę aktorską i świadomą manipulację odczuciami oglądającego.

Serie min zatytułowane „gębowzory” wydawać się mogły pełne samouwielbienia i narcyzmu, aczkolwiek była to czysta zabawa fotografią. Tak jak dzisiaj w dobie automatycznych cyfrówek strzelamy setki fotek różnych wyrazów twarzy, tak wtedy 80, 90 lat wcześniej robił to Witkacy z tym, że musiał zapewne wiele zainwestować w materiały światłoczułe.

Warto zwrócić także uwagę na historyczną wartość prezentowanego zbioru, w końcu lata międzywojenne najlepiej udokumentowane są właśnie na fotografiach. Można tu chociażby dostrzec dawną modę np. oryginalne damskie kapelusze z pióropuszami czy panów w eleganckich garniturach, kapeluszach i z laseczką w ręku. Przedstawiciel starszego pokolenia obecny na wernisażu - pan Jabłoński oglądał wystawę z sentymentem, mogąc powspominać czasy swojej własnej młodości. Zwrócił uwagę na pumpy - popularne wtedy wśród młodzieży spodnie, które sam nosił i w których widać Witkacego na zdjęciach.

Sporo osób zwróciło uwagę, iż większość zdjęć jest świetnie zachowana. Na niektórych, owszem widać było przebarwienia, plamy czy poszarpane brzegi, jednak biorąc pod uwagę ich "wiek" jest to nieuniknione. Chwalono także sam fakt zebrania tylu odbitek, co zawdzięczamy Stefanowi Okołowiczowi, fotografowi i kuratorowi wystawy.

[foto Agata Banaś, txt Aleksandra Janiak]

10:17, trwarszawa , Wystawa
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 maja 2010
Maszyny. „Samy” z Podhala

Maszyny „Samy” z Podhala, czyli traktory domowej roboty, i ich konstruktorzy w obiektywie Łukasza Skąpskiego to bohaterowie ostatniej WYSTAWY w TR, która odbyła się 23 maja 2010 [fotografie wciąż można oglądać w foyer teatru]

[foto Agata Banaś]

18:53, trwarszawa , Wystawa
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 stycznia 2010

11 stycznia w TR odbył się wernisaż wystawy Franciszka Wardyńskiego 5 x 10. SZALONY SEN CUKIERNIKA - w roli głównej Pałac Kultury. Wystawę można oglądać w TR do końca stycznia.

18:46, trwarszawa , Wystawa
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 maja 2009
Monika Grafika Zawadzki
17:21, trwarszawa , Wystawa
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 marca 2009
PREZENTY

Więcej zdjęć na naszej sTRonie.

23:06, trwarszawa , Wystawa
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 lutego 2009
23:56, trwarszawa , Wystawa
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 19 lutego 2009
AKTORZY

W cyklu WYSTAWA w TR pokazaliśmy w poniedziałek instalację Wojtka Ziemilskiego AKTORZY. Jej część zewnętrzną można oglądać do niedzieli włącznie.

00:05, trwarszawa , Wystawa
Link Komentarze (2) »