TR
WARSZAWA
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
TR Warszawa
piątek, 26 listopada 2010
KONKURS! ... Z NAGRODAMI!

Tym razem stawiamy przed naszymi Widzami zadanie rozpoznania wybranych fragmentów muzycznych pojawiających się w spektaklach TR i odnalezienia w pamięci z jakich przedstawień pochodzą.

Spójrzmy na teatr z perspektywy ucha. Ruchy aktorów, konstrukcje scenograficzne, światła budują pewną całość, która jednak na ogół dopiero z dźwiękiem zaczyna pulsować i nabierać charakteru. Dźwięk potrafi wygenerować w nas odczucie tropikalnego lasu i pustyni, stany uniesienia czy głębokiego niepokoju, niekiedy niemal fizycznie przeszywa ciało. Wślizguje się w nasze postrzeganie znacznie mniej zauważalnie niż obraz. Może więc to właśnie dzięki muzyce, percepcja teatru może być tak somatyczna i intymna – bo gdy oko wnika w to, co dzieje się na oddalonej o kilka metrów scenie, tony muzyczne przenikają nas same. Na ile są jednak zauważalne czy autonomiczne? Czy po obejrzeniu spektaklu potrafimy do nich wrócić, odczytać ich sensy, zrekonstruować te, niewątpliwie bardzo uważnie zbudowane ścieżki kompozycji?

Nagrodami w konkursie są:

I miejsce - podwójne zaproszenie na spektakl „Między nami dobrze jest” w reż. Grzegorza Jarzyny, program do spektaklu z autografami aktorów oraz wydany przez TR dramat Doroty Masłowskiej.

II miejsce – podwójne zaproszenie na spektakl „Wiarołomni” w reż. Artura Urbańskiego oraz program do spektaklu.

III miejsce – trzy wydawnictwa TR: „TR/PL Antologia nowego dramatu polskiego”; „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej oraz „Halo Hotel…!, Pablo w markecie Plusa i Cappuccetto Rosso” René Pollescha.

Fragmenty muzyczne, które należy rozpoznać znajdziecie na naszej sTRonie

A tu wspomnienie pewnej próby:

18:16, trwarszawa , Konkursy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 czerwca 2010
rozwiązanie KONKURSU

Pierwsza część naszego KONKURSU zakończona. Nie było to proste zadanie, ale tym bardziej cieszą nadesłane odpowiedzi. Poniżej zamieszczamy listę zwycięzców oraz prawidłowe rozwiązanie całego quizu. Na kolejną odsłonę zapraszamy we wrześniu – tym razem zagadkę przygotuje zespół Akustyków TR.

I miejsce - Mateusz Skrzeczkowski (15,5 pkt) otrzyma album JARZYNA. TEATR/THEATRE oraz podwójne zaproszenie na spektakl w przyszłym sezonie.

II miejsce - Łukasz Jaskuła (13,5 pkt) oraz Przemysław Brzuszczak (13,5 pkt) otrzymają podwójne zaproszenia na jeden ze spektakli w przyszłym sezonie.

III miejsce – Katarzyna Kołodziej (12,5 pkt) otrzyma wybrany spośród majowych spektakli program i plakat.

Poprawne rozwiązania:

 1. Ragazzo dell’Europa – Piotrek, Tomek
 2. Między nami dobrze jest – Osowiała Staruszka
 3. Uroczystość – Dorothe i Kasper, dzieci Michaela i Mette
 4. Portret Doriana Graya – Jimi Mściciel
 5. Teoremat – Odetta
 6. Giovanni – Giovanni, Leporello
 7. Między nami dobrze jest – Halina, Bożena
 8. Solaris – Gibarian oraz Snaut i Kelvin
 9. Teoremat – Paolo oraz Angiolino, Emilia, Gość
 10. Wiarołomni – Marianne
 11. Portret Doriana Graya – Bazyli, Dorian, Harry
 12. Cokolwiek się zdarzy kocham cię – Teresa, Sugar
 13. Teoremat – Paolo
 14. Wiarołomni – Isabelle
 15. Uroczystość – Christian
 16. Cokolwiek się zdarzy kocham cię – Heniek oraz Tadek, Magda, Sugar
 17. Giovanni – Giovanni, Leporello
 18. Solaris – Snaut, Gibarian
 19. Między nami dobrze jest – Halina, Bożena
 20. Szewcy u bram – Czeladnicy, Sajetan

Zasady podliczania punktów: poprawnie podany tytuł i postać to jeden punkt, poprawnie podana tylko jedna z tych rzeczy to pół punkta. Postać podana jest poprawnie, jeśli pojawia się jej imię lub opis (np. matka Sugar). Nie jest poprawne podanie nazwisk aktorów zamiast postaci.

15:06, trwarszawa , Konkursy
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 11 maja 2010
QUIZ ZZA KULIS

Zapraszamy wszystkich Widzów TR do nowego comiesięcznego konkursu. Zainspirowały nas rysunkowe i fotomontażowe konkursy publikowane w latach dwudziestych i trzydziestych w „Wiadomościach Literackich”. Nasze będą fotograficzne, rysunkowe i muzyczne, a oprócz zabawy staną się okazją do zajrzenia wgłąb spektakli i za kulisy.

Pierwszym zadaniem jest rozpoznanie, z jakich przedstawień pochodzą rekwizyty ze zdjęć i jakie postacie się nimi posługują.

kolaż

[zdjęcia w większym rozmiarze tutaj]

O rekwizytach rzadko pisze się w recenzjach czy analizach spektakli, tymczasem trudno wyobrazić sobie przedstawienie ich pozbawione. Dla świata scenicznego liczy się nie tylko to, co widoczne dla oka widza, ale także to, co widoczne dla oka postaci. Stąd każdy spektakl to misternie odtworzony przez rekwizytora porządek rzeczy – na toaletkach, w torebkach i kieszeniach. Liczy się znaczek wpięty w klapę marynarki i karteczka w szufladzie. Każdy rekwizyt ma też swoje miejsce na mapie sceny, a brak niepozornej szklanki na stole może skłonić aktorów do nieplanowanej improwizacji.

Na osobę, której uda się zidentyfikować najwięcej przedmiotów i przypisać je postaciom, czeka album JARZYNA: TEATR/THEATRE. Dla dwóch kolejnych osób przygotowaliśmy odpowiednio: zaproszenie na spektakl oraz wybrany program i plakat z granych w maju i czerwcu spektakli. Jeśli dojdzie do remisu, ogłosimy dogrywkę.

Niekiedy jednym rekwizytem posługuje się kilka postaci, wówczas wystarczy podać tylko jedną z nich. Niektóre rekwizyty uchwycone zostały w scenografii, inne w kulisach lub magazynie, nie trzeba się więc sugerować tłem zdjęć. Odpowiedzi należy przesyłać na mail konkursy@trwarszawa.pl do 30 maja [z hasłem REKWIZYTY w temacie maila].

Zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnych wydaniach konkursu - pod koniec przyszłego sezonu te osoby, które uzyskają przez ten czas najwięcej dobrych odpowiedzi, otrzymają nagrody specjalne.

19:15, trwarszawa , Konkursy
Link Dodaj komentarz »