TR
WARSZAWA
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
TR Warszawa
czwartek, 10 lutego 2011
O książce "Juliusz Żórawski- przerwane dzieło modernizmu"

8 lutego na małej scenie TR Warszawa odbyło się spotkanie z Dariuszem Błaszczykiem, autorem książki „Juliusz Żórawsk - przerwane dzieło modernizmu”. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa „Salix Alba” i ma być pierwszą monografią z serii poświęconej wybitnym architektom polskim XX wieku. Spotkanie poprowadził Bogusław Deptuła.

Juliusz Żórawski, zwany polskim Le Corbusierem, to jeden z najwybitniejszych architektów epoki modernizmu. Jego projekty były niezwykle nowatorskie i wyróżniały się na tle starych zabudowań Warszawy. Są to między innymi: Dom Wedla przy ul. Puławskiej 28 (1937), dom urzędniczy PZUW przy ulicy Mickiewicza 34/36 (1939), kino Atlantic (1930), kino Femina (1938), Tory Wyścigów Konnych na Służewcu (w zespole Zygmunta hr. Plater-Zyberta).

Niewiele osób wie jednak, że Żórawski parał się również fotografią i sztuką filmową oraz że jego twórczość charakteryzowała się pewnego rodzaju etosem jaki przypisywał zawodowi architekta. Takie podejście i przekonanie o ważności architektury zaowocowało niezwykle ciekawą działalnością teoretyczną. W załączonym do książki aneksie odnaleźć można tekst będący rodzajem manifestu artysty, w którym wprost pyta: „Czy architekt powinien być roztropny? - Nie.”

Błaszczyk przedstawia Żórawskiego emocjonalnie, subiektywnie. Spotkanie z Deptułą przerodziło się w ciekawy i momentami ironiczny dyskurs entuzjasty i umiarkowanego zwolennika, rzetelnego badacza. Dowiedzieliśmy się, że podtytuł „Przerwane dzieło modernizmu” odnosi się z jednej strony do dramatu jakim jest wojna dla architekta, z drugiej do trudnych losów twórcy po wojnie (nie został przyjęty jako pracownik naukowy na Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, jego wybitne dzieła są tylko przedwojenne). Prelekcję i dyskusję wzbogaciły projekcje zdjęć z prywatnego archiwum Żórawskiego oraz slajdy przedstawiające jego najważniejsze szkice, projekty i realizacje.

[txt Dagna Dąbrowiecka, foto Patryk Wiśniewski]

O książce "Julisz Żórawski - przerwane dzieło modernizmu"

 

21:49, trwarszawa , Książki
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 marca 2010
Ja i Ty i Następna Wojna

3 marca 2010 - spotkanie poświęcone antologii sztuk Hanocha Levina Ja i Ty i Następna Wojna. Teatr życia i śmierci. Udział wzięli: tłumacze Hanocha Levina: Agnieszka Olek, Jacek Poniedziałek i Michał Sobelman; prowadzenie: Janusz Majcherek.

Antologię, w której znajduje się m.in. tekst "Kruma" w przekłądzie Jacka Poniedziałka, można kupić w TR i w Delikatesach.TR.

Więcej zdjęć na naszej sTRonie.

[foto Magda Buczek]

14:14, trwarszawa , Książki
Link Dodaj komentarz »